Čo je svalstvo panvového dna a prečo je tak dôležite o ňom vedieť?

Panvové dno

Čo je svalstvo panvového dna a prečo je tak dôležite o ňom vedieť?

Mgr. Radka Šefferová, fyzioterapeutka
Panvové dno je oblasť, ktorá je stále tabuizovaná, zabudnutá, nevenuje sa jej dostatok priestoru, i keď si myslím, že práve panvové dno by si zaslúžilo našu pozornosť.

Predstavme si ho:

Jedná sa o zložitý systém svalov, ktorý drží panvu pohromade, nesie naše ženské orgány, spolupodieľa sa na dýchaní. Je taktiež ťažiskom našej životnej sily, vitality, energie, sexuality, plodnosti, intuície, emócií.
V dôsledku nesprávneho fungovania môže nastať:
pokles (prolaps) panvového dna a maternice
Vplyvom nedostatočnej elasticity maternica začne klesať do pošvy, v horšom prípade prepadáva až z pošvy von. Spolu s ňou zostupujú aj orgány, z ktorými je spájaná väzivom (pošva, vaječníky, močový mechúr, konečník, hrubé črevo) čo je následne základom pre vznik inkontinencie moču. Častokrát je dôvodom u žien tehotenstvo, pôrod, menopauza, prekonané operácie v oblasti panvy, alebo mechanické preťažovanie.

Močová inkontinencia:

Inkontinencia je problém, ktorý v dnešnej dobe postihuje až tretinu žien. Väčšina žien svoj stav ale nelieči buď z pocitu hanby, alebo z nedostatku informácií. O tomto probléme by mal ako prvý informovať ženu po pôrode gynekológ, no nestáva sa tak. A tak sa daný problém ženy snažia skývať nielen pred lekárom, ale aj pred svojou rodinou. Najčastejšou príčinou inkontinencie moču je oslabenie svalstva panvového dna. Príčinou je už spomenuté tehotenstvo, pôrody, menopauza, ale aj sedavý spôsob života.
Rozoznávame niekoľko tipov inkontinencie.
Najčastejšie sa vyskytujúcou je stresová inkontinencia. Pokiaľ ste zaznamenali, že vám pri behu, poskočení, kýchnutí, zakašľaní, smiechu unikne moč a nechcete byť odsúdená na používanie inkontinenčných vložiek, začnite s posilňovaním vášho panvového dna, svalstva hlbokého stabilizačného systému čo najskôr. Svalový tonus sa začne obnovovať a zvýši sa pravdepodobnosť, že čoskoro opäť preberiete kontrolu nad vaším problémom.
Tehotenstvo a panvové dno – aby tehotenstvo prebiehalo bez problémov a následne aj pôrod, závisí to aj od dobre fungujúceho panvového dna. Postupujúcim tehotenstvom sa zvyšuje tlak na panvové dno a dochádza k zmene ťažiska. Oslabené svaly vedú k strate stability panve a následne celého trupu. Časom sa objavia bolesti v oblasti bedrovej chrbtice, bedrovo-krížového spojenia, lonovej spony, kostrče, bedrových a kolenných kĺbov. Asi polovica žien sa v tehotenstve stretáva s únikom moču, vplyvom poklesnutia a útlaku močového mechúra. Častokrát tehotné tomuto problému nevenujú dostatočnú pozornosť a berú tento stav ako prirodzený počas tehotenstva. Začnú si ho všímať až vtedy, keď dlhodobo pretrváva aj po pôrode. Ako som už spomínala, po skončení šestonedelia by mal ako prvý na problémy upozorniť ošetrujúci gynekológ. Svaly panvového dna sú v tomto období vždy povolené. Ženy majú často rôzne pridružené problémy ako pocit tlaku v pošve/konečníku, močová inkontinencia, hemoroidy, bolesti chrbta, kostrče, podbruška, bolestivá menštruácia, alebo bolestivý pohlavný styk.
Liečba

Posilňovanie svalstva panvového dna:

Je mnoho cvikov, ktoré sú vhodné ako prevencia ale aj ako terapia už vzniknutej inkontinencie moču. Odporúčam vyhľadať vhodné rehabilitačné centrum, kde sa naučíte cviky (Koegelove cviky, Pilates, cviky na posilnenie hlbokého stabilizačného systému a iné)
Vhodné cviky vám predstavím v následujúcom článku.