Diastáza priamych brušných svalov

Diastáza

Čo je diastáza priamych brušných svalov ?

Diastáza priamych brušných svalov – Diastasis recti alebo rozostup priamych brušných svalov. Rectus abdominis (priame brušné svaly) sú svaly, ktoré tvoria prednú stranu brucha a Linea alba (biela čiara) je tkanivo (väzivo), ktoré ich navzájom spája. Pôsobením vnútrobrušného tlaku napríklad počas tehotenstva pri veľkom plode, pri väčšom množstve plodovej vody, pri viacpočetnom tehotenstve, alebo pri druhom a ďalšom tehotenstve, silnom tlaku počas pôrodu, pri nesprávnom ošetrení po pôrode (napríklad nevhodne volenými cvikmi), a.i. sa priame brušné svaly rozostúpia a linea alba sa uvoľní.
Za normálnych okolností sa svaly a elasticita brušnej steny vrátia 6-8 týždňov po tehotenstve do normálneho stavu, ovisnuté brucho a prebytočná koža naznačujú, že nemusí byť všetko v poriadku. Niektoré ženy majú pred pôrodom ploché bruško a ak im po pôrode ostane ovisnuté brucho napriek tomu, že sa snažia cvičiť, treba hľadať príčinu niekde inde. Nie je to jednoduchá situácia, pretože daný problém si žena nespôsobila sama a zbaviť sa ho nie je ľahké. Určite to nie je stav, ktorý je vyriešiteľný za mesiac. Máme pár tipov, ktoré Vám na začiatok pomôžu.
– V prvom rade zistite, či máte diastázu (samo vyšetrením, alebo pod dohľadom fyzioterapeuta)
– Vhodné je počkať 6-8 týždňov po pôrode, či sa diastáza sama nestiahne. Pokiaľ nie, je dobré vyhľadať fyzioterapeuta a začať s vhodnou terapiou.
– Sťahujúce pásy pomáhajú tvarovať brucho. Vhodné je cvičiť spolu so sťahujúcim pásom, ale rovnako vhodné je nosiť ho aj mimo cvičenia v bežnom živote. Okrem toho, že je výbornou pomôckou hneď po pôrode a ako fyzioterapeutka ho odporúčam ako neodmysliteľnú súčasť výbavy tašky do pôrodnice, je vhodnou, či skôr rovnako neodmysliteľnou súčasťou aj pri liečbe diastázy.

Samovyšetrenie diastázy:

Diastáza priamych brušných svalov je diagnóza, na ktorú by mal v prvom rade upozorniť gynekológ pri prvom vyšetrení po skončení šestonedelia. No stále tomu tak nie je, preto sa musíme naučiť vyšetriť sami.
Ľahnite si na chrbát, obe nohy zohnite v kolenách a rozkročte sa na šírku bedier. Obe ruky si dajte pod hlavu a zdvihnite hlavu nad podložku, akoby ste chceli urobiť sklapačku. Jednou rukou končekmi prstou si prejdite od hrudnej kosti cez stred brucha smerom nadol až po lonovú kosť. Ak je prítomná diastáza, nahmatáte si rozostup medzi priamymi brušnými svalmi. (Priame brušné svaly sú pozdĺžne svaly brucha, ktoré sa nachádzajú na prednej strane brucha. Odstupujú od hrudnej kosti a upínajú sa na lonovú sponu). Prstami môžeme prejsť zhora nadol na šírku (podľa stavu rozostupu priamych brušných svalov sa nám zaborý jeden a viac prstov vedľa seba) a taktiež pozdĺžne (nahmatáme si hĺbku uvoľnených svalov).

Samovyšetrenie diastázy video
Kliknite TU

Samovyšetrenie pruhu:

Veľakrát ide spolu s diastázou ruka v ruke aj prítomný pruh. Rovnako ako diastáza aj pruh sa môže vyskytovať v hornej časti v oblasti sterna (hrudného koša, umbilikálny- v oblasti pupka, pod pupkom, alebo v oblasti slabín), ak sa pruh nachádza v oblasti slabín, je vhodná okamžitá konzultácia s chirurgom.
Ľahnite si na chrbát, ruky pozdĺž tela, obe nohy vystreté. Zdvihnite obe nohy spolu pár centimetrov nad podložku. Ak sa na bruchu objaví výduť, alebo strieška, jedná sa o pruh.

Vhodná rehabilitačná pomôcka:

Ako vhodnú rehabilitačnú pomôcku v boji s diastázou odporúčam popôrodný pás. Je to pomôcka, ktorú je vhodné zabaliť si už do pôrodnice. Ak ste rodili prirodzene, je dobré využívať pás čo najskôr po pôrode, ak ste rodili cisárskym rezom, je vhodné počkať, kým sa jazva zhojí, alebo použiť popôrodný brušný pás, vyrobený špeciálne pre pôrod sekciou.

Diastáza, Popôrodný pás.